Aktivity
PDF Tlačiť E-mail

Sakura Cup 2009 Budapešť

 

Budapeštiansky kendó klub Fönix zorganizoval tento rok už 14. ročník turnaju s názvom Phoenix Sakura Cup 2009. Turnaj sa konal v sobotu dňa 25.4.2009 za účasti domácich maďarských klubov a po prvý krát aj za účasti zahraničných súťažiacich. Hlavným hosťom a zároveň rozhodcom bol Kamemoto sensei z Rakúska.

Zo zahraničia pricestovali Chorváti, Talian a my Slováci, zástupcovia Furinkazan dojo v zložení: Mišo, Martin, Boris a Miro. Spolu vo všetkých kategóriách bolo 130 súťažiacich.

Samotná akcia začala presne o 10:00 hod. súťažou „kihon“ – bez rozdielu veku pre tých, čo nemali nikdy oblečené bógu (dvojice cvičili súčasne kirikaeshi + rôzne základné techniky s prebehnutím pod dohľadom 3 rozhodcov, ktorí rozhodovali systémom k.o. o víťazovi), turnajom detí od 8 do 14 rokov, turnajom juniorov od 14 do 16 rokov a turnajom žien nad 16 rokov. Nakoľko sa cvičilo bez prestávok na 3 šiai-džó, jednotlivé kategórie nasledovali postupne za sebou. Potom prišiel na rad turnaj mužov nad 16  rokov a na záver turnaj tímov (max. 2 tímy za 1 klub s počtom 3 členov v tíme).

My štyria sme sa zúčastnili turnaju mužov, ale žiaden z nás sa neprebojoval z poolu ďalej. V súťaži tímov (Mišo – Miro – Martin), sme v prvom kole prešli cez tím „Chorvátov B“, v druhom kole nás zastavil maďarský tím „Bacony B“ (skončili napokon tretí). Veľmi dobre zápasil tím „Chorvátov A“ (skončili druhý), ktorý k sebe prijali zástupcu Talianska (získal cenu Fighting spirit v kategórii mužov).

Po skončení súťažnej časti o 18:00 bolo ešte voľné ji-geiko.

Účasť na Sakura Cup bola pre nás dobrou školou, po prvý krát sme súťažili v tímoch. Zápasili sme proti rýchlym, športovým Maďarom. Tak ako vždy po rôznych kendó akciách, aj tento krát sme odchádzali plný dojmov a po ceste domov sme mali o čom diskutovať.

Zopár fotografii nájdete tu.


 

 
PDF Tlačiť E-mail

Seminár IBU Viedeň 2009 

Od 14. do 18. februára 2009 susednú Viedeň opäť navštívila delegácia kendokov  z International Budo Univerzity pod vedením prof. Minoru Makita (8. Dan Kendó). Profesorovi Makitovi sekundovali Akira Ijima (8. Dan), Toshio Marubashi (7. Dan) a Kimiharu Iwakiri (7. Dan) spolu s veľkým počtom japonských študentov (približne 30) s technickými stupňami 3. – 4. Dan.

Počas tejto návštevy prebehli celkovo 4. tréningy. V nedeľu 15.2.2009 sa konali skúšky od 1. Danu po 5. Dan vrátane. Z nášho klubu úspešne absolvoval skúšky na 1. Dan Miro. 

Furinkazan mal zastúpenie na všetkých štyroch tréningoch. Celkovo sa vo Viedni zúčastnili 8 cvičenci: Rasťo P., Miro, Mišo, Katka, Martin B., Boris, Evka a Rasťo E. Všetci zúčastnení sme si cvičenia pochvaľovali, hlavne po ich skončení, keď sme ich bez ujmy prežili. Smile 

Skladba jednotlivých tréningov bola v podstate rovnaká. Tréningy boli 2-hodinové. Po krátkej rozcvičke a suburi sme si obliekli bógu. Po kirikaeshi sme robili keiko vo dvojiciach – nácvik šikake a ódži waza podľa inštrukcií vedúceho tréningu. Nasledovalo ji-geiko vo dvojiciach a na záver voľné ji-geiko. Tréningy boli fyzicky náročné. Japonskí študenti boli otvorení a ochotní nám poradiť (hlavne ak viete po japonsky Smile), či už v spoločných cvičeniach alebo aj počas voľného ji-geika. Táto účasť bola pre každého z nás prínosom.

Na záver treba spomenúť, že táto každoročná udalosť je pre účastníkov cvičení bezplatná. Krátka vzdialenosť medzi Bratislavou a Viedňou je ďalším dôvodom, prečo sme sa tréningov zúčastnili. Už teraz sa tešíme na budúci rok.

 

Zopár fotografií z akcie nájdete tu.


 

Posledná úprava Nedeľa, 01 Marec 2009 06:08
 
PDF Tlačiť E-mail

 

17. Toru Giga Prague Kendo Cup

Počas dní 11.-14. Septembra 2008 sa konal tradičný, už 17. medzinárodný kendo seminár a turnaj so skúškami po 3. dan vrátane v Prahe.

Z nášho dojo sme účastnili traja: Rasťo, Andrej a Mišo. Prvý tréning bol vo štvrtok od šiestej do deviatej. Po úvodnom príhovore sme sa rozdelili do 3 skupín – 4.kyu nižšie, 3.-1. Kyu, 1.dan+ .Účastníkov bolo okolo 70. Štruktúra tréningov sa líšila od skupín, ale myslím že všeobecne sa kládol dôraz na kihony a na konci bolo vždy spoločné ji-geiko.

V piatok boli dva 3-hodinové tréningy, s rovnakou náplňou – najprv hodinka katy, hodinka a pol az trištvrte kihony a nakoniec ji-geiko. V sobotu sa konal turnaj (víťazom sa stal Jan Cílek) a v nedeľu sa konali skúšky po 3.dan vrátane, na ktorých získal Miro Mihalovič 3.dan a Miro Skyba 1.kyu. Gratulujeme.

Seminár viedla plejáda vynikajúcich učiteľov:

Japonsko : Hiroshi Ozawa (7. Dan)
Harushige Takano (7. Dan)
Aki Suzuki (6. Dan)

Európa: Daniel Delepiere (7. Dan)
Alain Ducarme (7. Dan)
Terry Holt (7. Dan)
Jörg Potrafki (7. Dan)
Ryutaro Kamemoto (6. Dan)
Andrzej Kustosz (6. Dan)
Dieter Hauck (5. Dan)

Myslím že všetci sme si tento seminár celkom užili a aj sme sa dosť naučili. Množstvo výborných fotiek zo seminára aj turnaja sa dá nájsť tu.


 

Posledná úprava Utorok, 07 Október 2008 05:19
 
PDF Tlačiť E-mail

Seminár Pod Lesom 2008

V sobotu 30. augusta 2008 sa v Tatrách v Dolnom Smokovci konal 1-dňový kendo seminár

pod vedením Miroslava Mihaloviča (2. Dan kendo) a Karola Ištoka (2. Dan kendo).

Z nášho klubu sme sa na seminári zúčastnili dvaja: Mišo Kern a Miro Palacka.

Nakoľko sme do Tatier pricestovali už v piatok na obed, po krátkej túre zo Starého Smokovca na Hrebienok, sme večer absolvovali neplánované cvičenie kát.

V sobotu boli dva tréningy. Cvičenie prebiehalo v komornej atmosfére, pretože nás bolo 10 účastníkov. Takýto počet ľudí dovoľoval vedúcim cvičenia

venovať sa každému osobne. Aj my dvaja sme od senseia obdržali cenné rady. Seminár končil v sobotu podvečer voľným ji-geikom.

Zopár fotografií z akcie nájdete tu. 


 

Posledná úprava Utorok, 02 September 2008 12:37
 
PDF Tlačiť E-mail

16. Hungary Cup 2008

V dňoch 16. až 20. júla 2008 sa v Budapešti konal veľký medzinárodný kendo seminár so skúškami po 4. dan vrátane a 16. ročník Hungary Cup.

Z nášho dojo sa semináru zúčastnili dvaja členovia: Rasťo a Miro.. Prvý tréning začal v stredu popoludní 3-hodinovým tréningom. Najskôr sa cvičili kendo katy, potom nasledovalo kendo keiko. Na druhý deň sme už boli rozdelení do dvoch skupín: skupina „Kyu“ a skupina „Dan“ a v tomto poradí aj prebiehali ďalšie tréningy. Organizátori sa rozhodli k tomuto kroku z dôvodu veľkého počtu účastníkov, odhadom asi 160 ľudí. Náplň cvičení vo štvrtok a v piatok bola totožná. Dopoludnia sme cvičili kendo katy a popoludní bolo kendo keiko v bogu, ktoré končilo voľným ji-geikom.

V piatok podvečer sa konali skúšky v kendo po 4. dan vrátane. Zúčastnilo sa ich asi 70 kendokov. Skúšky prebiehali na pred tromi skúšobnými komisiami. Na skúškach sa zúčastnil aj Miro a získal 1. Kyu. Gratulujeme.

K sprievodnej akcii seminára patrila prednáška Dr. Sakaia na tému „História kendo“. Dr. Sakai, kendo 7. dan, pôsobí na „Health, physical education and sport sciences, University of Tsukuba“ ako učiteľ a problematike kendo sa venuje profesionálne. Takže jeho prednáška mala vysokú úroveň. Trvala bezmála dve hodiny, ale počúvať by sme ho mohli oveľa dlhšie.

Celý seminár bol pod taktovkou vynikajúcich senseiov:

Dr. Toshinobu SAKAI kendo 7. dan (Tsukuba University,Japan)

Tetsushi ABE kendo 7. dan (Hungarian Kendo Federation)

Uwe KUMPF kendo 7. dan (German Kendo Fedaration)

Tibor BARANY kendo 6. dan (Hungarian Kendo Federation)

Zsolt VADADI kendo 6. dan (Hungarian Kendo Federation)

Shinichi ISHIKUBO kendo 5. dan (Romanian Kendo Federation)

Gábor ERDÉLYI kendo 5. dan (Hungarian Kendo Federation)

Yuuhi NAKAZAWA kendo 4. dan (Bulgarian Kendo Federation)

Takéto medzinárodné semináre sú veľkou príležitosťou pre načerpanie nových vedomostí pre každého účastníka. Tak isto sú príležitosťou pre zviditeľnenie nášho klubu Furinkazan a zároveň Slovenska. Preto je nesmierne dôležité sa ich zúčastňovať v čo najväčšom počte.

Fotky najdete tu.


 

Posledná úprava Piatok, 01 August 2008 05:15
 
«ZačiatokDozadu123456DopreduKoniec»

Stránka 5 z 6